9 inspirujących cytatów od kobiet dla kobiet

banner

Poniższy artykuł jest tłumaczeniem artykułu anglojęzycznego Celebrate International Women’s Day with Quotes from 9 Literary Ladies autorstwa Meaghan Wagner, który w oryginale zamieszczony był na stronie Biographile.

Wczoraj, 8 marca, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Od skromnych, socjalistycznych początków Narodowego Dnia Kobiet Ameryki w 1909, poprzez pierwszą oficjalną międzynarodową wariację jednoczącą Austrię, Danię, Niemcy i Szwajcarię w 1911 roku, Międzynarodowy Dzień Kobiet urósł do rangi święta globalnego. Niegdyś była to uroczystość o jasnym politycznym przesłaniu – wyzwolenie kobiet, ruch sufrażystek, równe szanse na rynku pracy. W Rosji zorganizowane w Dzień Kobiet protesty przeciwko wojnie, reglamentacji i caratowi zapoczątkowały Rewolucję Lutową 1917 roku, która bezpośrednio wpłynęła na obalenie cara Mikołaja II Romanowa. Oficjalnie status święta międzynarodowego został przyznany Dniu Kobiet w 1975 przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Aby uczcić Międzynarodowy Dzień Kobiet, przypominamy kobiety, których słowa ukształtowały nasz świat.

WD-Malala-Yousafzai

Malala Yousafzai (12 lipca 1997)
„Każda dziewczyna ma możliwość, by w swoim życiu iść naprzód. I być nie tylko matką, nie tylko siostrą, nie tylko żoną. Każda dziewczyna ma… powinna mieć tożsamość. Oraz uznanie i prawa równe tym, które mają chłopcy”. (Przemówienie podczas ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla, 2014)
WD-Margaret-Atwood1

Margaret Atwood (18 listopada 1939)
„Czy feministka oznacza dużą nieprzyjemną osobę, która na ciebie nakrzyczy, czy kogoś, kto wierzy, że kobiety to ludzie? Dla mnie jest to ta druga definicja i dlatego się zapisałam”. (Women Know Everything!, Karen Weekes, 2007)

WD-Sylvia-Plath

Sylvia Plath (27 października 1932)      
„Zaczęłam rozumieć, dlaczego mężczyźni, którzy nie cierpią kobiet, tak łatwo robią z nas idiotki. Nienawistni mężczyźni są jak bogowie: nieosiągalni i wszechmocni. Schodzą na ziemię, a potem znikają, kiedy im się zechce. Nie można ich w żaden sposób ujarzmić.” (Szklany klosz, 1963)

WD-Toni-Morrison

Toni Morrison (18 lutego 1931)
„Chcesz latać, to musisz plunąć na to wszystko, co cię ciągnie w dół.”  (Pieśń Salomonowa, 1977)

WD-Maya-Angelou

Maya Angelou (4 kwietnia 1928)
„Odwaga jest najważniejszą z cnót, ponieważ bez odwagi nie można konsekwentnie praktykować pozostałych cnót. Możesz praktykować każdą cnotę chaotycznie, ale by robić to konsekwentnie potrzebujesz odwagi”. (Diversity: Leaders Not Labels, Stedman Graham, 2006)

WD-Virginia-Woolf

Virginia Woolf (25 stycznia 1882)
„Dlaczego brak mi opanowania? To z tego powodu tak wiele jest w moim życiu strat i bólu”. („15 Września 1926”, Chwile Wolności, 1990)

WD-Emily-Brontë

Emily Brontë (30 lipca 1818)
„Dlaczego nie jestem już tą dawną, dziką, zuchwałą, wolną dziewczyną, która umiała śmiać się ze zniewag, zamiast szaleć z rozpaczy”. (Wichrowe Wzgórza, 1847)

WD-Charlotte-Brontë

Charlotte Brontë (21 kwietnia 1816)
„Nie jestem ptakiem, żadna sieć mnie nie więzi; jestem wolną istotą ludzką o niezależnej woli, a ta wola posłuży mi do opuszczenia pana”. (Dziwne losy Jane Eyre, 1847)

WD-Jane-Austejn

Jane Austen (16 grudnia 1775)
„Mężczyzna nigdy tego nie zrozumie, by kobieta mogła odrzucić proponowane jej małżeństwo. Wszyscy mężczyźni myślą, że kobieta gotowa jest zawsze przyjąć każdego, kto się jej oświadczy”. (Emma, 1816)

tłum. Alicja G.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s